
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
Stock: 10659
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25042
Ext.Price$0.25042
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25042 | $0.25042 |
| 10 | $0.21086 | $2.10860 |
| 25 | $0.19978 | $4.99450 |
| 50 | $0.18928 | $9.46400 |
| 100 | $0.17933 | $17.93300 |
| 300 | $0.16941 | $50.82300 |
| 500 | $0.16004 | $80.02000 |
| 1000 | $0.15240 | $152.40000 |
| 3000 | $0.14398 | $431.94000 |
| 5000 | $0.13603 | $680.15000 |
| 10000 | $0.12954 | $1295.40000 |
